Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ne možemo da nađemo zaštićenog svjedoka * Roditelj zbog ocjene davio nastavnika? * Nijesu rušili ustavni poredak * Za propuste u istrazi niko nije ni opomenut * Ne možemo da nađemo zaštićenog svjedoka * Časno se borim za dostojanstvo profesije * Istina i pravda ne mogu se oburdati
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-05-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nebojša Asanović, advokat:
Gone nepodobne, a žmure na milionske dugove.

Vic Dana :)

Odvela baba kravu kod veterinara na osemenjivanje pošto u selu nema više bikova. Veterinar nije imao posla pa riješi da se malo našali sa babom.
- Je li, baba, ‘oćeš da tele bude muško ili žensko?
- Neka bude žensko, da možemo da muzemo zbog mlijeka.
- A je l’ ‘oćeš da bude bijelo il šareno?
Baba gleda onako zbunjeno, ne zna šta da kaže pa gledajući veterinara kaže:
- Ma nek bude bilo kakvo, samo nek nema naočare kao ti.

Pričaju dva prijatelja:
• Zašto ti je plavo oko prijatelju? • Udarila me žena. • Zašto? • Obratio sam joj se sa TI... • I zato te tuče? • Tuče, tuče... Ležim ja pored nje, ona me gurka i kaže: ‘„Dušo, mi odavno nismo imali seks”, a ja joj kažem „Ne MI, srećo, nego TI.”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Lov i ribolov - datum: 2017-04-29 RIJEČ VIŠE O MEKOUSNOJ PASTRMKI
Mekousna iz Neretve Ljepotica pred istrebljenjem
Dan - novi portal
Svakako jedna od najzanimljivijih salmonidnih vrsta je mekousna pastrmka. Zbog svog izgleda, rijetke rasprostranjenosti, ali i mnogo drugih osobenosti ova vrsta privlači već dugi niz godina (gotovo dva vijeka) veliku pažnju ribolovaca, ali i ribolovnih stručnjaka – ihtiologa. Mekousna pastrmka je najstariji salmonid na Balkanu, a vjeruje se da obitava već preko 2.5 miliona godina na ovim prostorima.
Mekousna pastrmka je već u pretprošlom vijeku pobudila interesovanje ihtiologa, ali tek nakon temeljnih istraživanja savremenim genetičkim metodama (DNK), dokazana je veza mekousne pastrmke sa rodom Salmo (2002) pa je klasifikovana kao vrsta Salmo obtusirostris. S obzirom na morfološka svojstva trenutno su definisana četiri varijateta mekousne pastrmke: Salmo obtusirostris oxyrhynchus koja naseljava Neretvu i pritoke, Salmo obtusirostris krkensis ili ,,zlousta” koja živi u rijeci Krki, Salmo obtusirostris salonitana iz rijeka Jadro i Žrnovnica, te Salmo obtusirostris zetensis koja naseljava rijeku Zetu.
Mekousnu pastrmku odlikuje veoma mala glava i ,,napadno” zaobljene – ,,napućene” mekane usne, a posebna karakteristika joj je izuzetna kombinacija sličnosti sa potočnom pastrmkom i sa lipljenom. Kao da je izmješana vrsta, ni lipljen ni pastrmka. Kod nas u Crnoj Gori još uvijek je dolinom Zete nazivaju ,,lipijen”, a poznata imena su joj i ,,meka”, ,,mešica”, ,,mehkousnica”, u Bosni, kao i ,,zlousta” na rijeci Krki u Hrvatskoj.
Karakteriše je snažno tijelo prekriveno sa crnim i nešto manjim brojem crvenih ili narandžastih pjega nepravilnog oblika izdužena gornja čeljust, mala mesnata usta sa sićušnim zubima. Boja tijela varira u zavisnosti od staništa kao i kod drugih pastrmki pa može biti tamno maslinaste do zlatno žute boje.
Živi u jatima, naseljava hladne, duboke i mirnije dijelove toka iako se u određenim periodima može naći u maticama ili uz obalu. Mrijesti se u periodu mart-maj iako usljed vremenskih prilika i vodostaja vrijeme mrijesta može značajno varirati. U vezi mrijesta mekousne postoji lokalno mišljenje da traje duže od mrijesta ostalih pastrmskih vrsta Neretve. Nije rijetkost da joj mrijest u pojedinačnim slučajevima počne i u januaru da bi se završio čak u martu, uzevši u obzir kompletnu populaciju. Takođe, mekousna pastrmka ne putuje u udaljene krajeve na mrijest, nego se mrijesti na najbližem prikladnom mjestu ili ulazi u obližnje pritoke kao što je rijeka Buna ili Bregava.
Dostiže težinu od nekoliko kilograma, mada su najčešći ulovljeni primjerci oni od pola do do kilogram i po; i dužine od 20 – 50 cm.
Stanište mekousne pastrmke je ograničeno na samo nekoliko rijeka jadranskog sliva.
Izuzev Neretve (Krke, Cetine i dr), u kojoj ima najstabilniju i najbrojniju populaciju, mekousna je živjela i kod nas u Crnoj Gori, otprilike do 1996. godine. Poslije toga su ulovi ove vrste mogu nazvati statističkom greškom. Najčešća mjesta obitavanja u Crnoj Gori bili su joj u Donjoj Zeti i nizvodno Moračom, od sastavaka sa rijekom Zetom.
Nekada je bila najbrojni salmonid u Donjoj Zeti. Kretala se slično lipljenu u generacijskim jatima i rasla je do 4-5 kg. Najčešće se hranila faunom dna. Mještani je dolinom Zete zovu lipjen. Za razliku od drugih mekousnih koji žive u Neretvi i drugim rijekama u Dalmaciji ova naša ,,crnogorska” se mrijesti(la) zimi. Karakteristično je takođe da nema crvene tačke kao neretvanska nego krupne roze tačke duž tijela. Lovila se mnogo češće leptirima i varalicama nego mušicom.S.B.M.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"